nockostelu.cz/program/105346

Kaplička sv. Jiří v Kralupech nad Vltavou – Lobečku

Program Noci kostelů:

• 18:00 – 20:20 Komentovaná prohlídka kapličky sv. Jiří v Lobečku (Zastavení u kapličky v Lobečku – individuální navštívení místa nedaleko kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava v Kralupech nad Vltavou. Možnost nahlédnout do kapličky a vyslechnout informace o její historii.)

Historie:

Kaplička v Lobečku původně stávala na návsi. Byla vybudována v roce 1781 a tehdy osazena zvonem, na který se zvonilo až do poloviny druhé světové války. Tehdy byl z kapličky sejmut, ale následnému roztavení unikl. Na zvonu byl umístěn reliéf sv. Jiří. Kaplička byla v roce 1967 zbouraná spolu s okolními statky při výstavbě základní školy. Zvon těsně před jejím zbouráním v roce 1967 záhadně zmizel, prý byl dán do sběru. V roce 2007 vyhlásilo město Kralupy nad Vltavou veřejnou sbírku na znovuvybudování kapličky v Lobečku. Částka vybraná však na stavbu nové kapličky nestačila a proto další prostředky věnovalo město Kralupy a také soukromníci. Nově postavená kaplička byla 29. května r. 2013 slavnostně vysvěcena za přítomnosti biskupa Václava Malého, současně s novým zvonem sv. Jiří.

Autorem obrazu sv. Jiří v kapličce je akademický malíř Martin Frind. Tématem díla z roku 2012 je boj sv. Jiří se zlem, které místo obvyklého draka ztělesňuje had. Vedle kapličky je umístěn křížek, který je opatřen letopočtem 1869. Mosazná cedulka na křížku označuje hladinu vody při povodni v roce 2002. Za normálního stavu vody v řece je hladina minimálně o 8 m níže.

KŘESŤANSKÝ KOSTEL – ZÁKLADNÍ INFORMACE:

Základní popis jednotlivých částí kostela najdete ZDE.